גרושין בשיתוף פעולה

זוגות רבים אשר מקבלים החלטה להתגרש, בוחרים בדרך של גירושין בשיתוף פעולה. פירוש הדבר הוא, כי בני הזוג מנהלים את הליך הגירושין מחוץ לכותלי בית המשפט ומקבלים את ההחלטות בנושאים השונים, ביחד, בהסכמה. יתרה מזאת, בשיטה זו, מקבלים בני הזוג מסגרת תומכת של אנשי מקצוע, אשר תסייע להם ולילדים לעבור את הליך הגירושין בצורה הקלה ביותר. דיאלוג אפקטיבי גירושין בשיתוף פעולה, מאפשר לבני הזוג לנהל משא ומתן פתוח והוגן, במסגרתו מביע כל אחד מן הצדדים את רצונותיו וצרכיו וכך מגיעים אט אט, לפשרה הוגנת. אמנם, כל אחד מבני הזוג צריך לדאוג לאינטרסים שלו בהליך הגירושין, אך בד בבד, על הצדדים להיות נכונים להתפשר וזאת על מנת להגיע להסכמה הדדית, אשר תשביע את רצון שני הצדדים. באופן הזה, בני הזוג יכולים לנהל דיאלוג אפקטיבי ולהימנע מפנייה לערכאות המשפטיות – אפשרות שכדאי להימנע ממנה מן הטעם כי ניהול הליך הגירושין בבית המשפט, אורך זמן רב ואין כל ביטחון לקבלת תוצאה טובה. במהלכו של המשא ומתן, ידונו הצדדים בכל ענייני הגירושין הרלוונטיים, לרבות בנושא משמורת הילדים, קביעת גובה דמי מזונות ילדים וחלוקת הרכוש. משהושגו הסכמות בכל הנושאים העומדים על הפרק, יעלו אותם עורכי הדין על הכתב ובני הזוג יחתמו על הסכם גירושין, אשר יוגש לאישורו של בית המשפט ויקבל תוקף של פסק דין. חיסכון בזמן ובעלויות הדעה הרווחת היא, כי הליך הגירושין הוא הליך יקר המתנהל במשך תקופה ארוכה. הדבר יוצר מטבע הדברים חששות רבים בקרב בני זוג המבקשים להתגרש ועל כן חשוב לדעת כי ניתן לנהל הליך הגירושין גם בצורה אחרת ניהול הליך גירושין בשיתוף פעולה, מביא לסיומו של הליך הגירושין תוך זמן קצר, היות שהצדדים אינם פונים לערכאות משפטיות לשם הסדרת ענייני הגירושין. הם אינם כפופים ללוח הזמנים העמוס של בתי המשפט ותחת זאת, קובעים מועדי פגישה הנוחים להם ומנהלים משא ומתן על הנושאים השונים. כך חוסכים הצדדים זמן יקר ועלויות גבוהות הכרוכות בניהול הליך הגירושין בין כותלי בית המשפט. לעבור את הליך הגירושין בכבוד מלבד ההיבטים החשובים של יעילות וחיסכון בזמן ועלויות, גירושין בשיתוף פעולה מגשים גם מטרה נוספת, בני הזוג מקבלים מסגרת תומכת של אנשי מקצוע, אשר מסייעים לבני הזוג להתמודד בצורה טובה יותר עם הליך הגירושין בכל המובנים:

  1. קושי רגשי של בני הזוג: ההחלטה להתגרש מלווה בטלטלה רגשית עבור בני הזוג ובמסגרת של גירושין בשיתוף פעולה, מקבלים הצדדים תמיכה מקצועית על מנת להקל עליהם לעבור את המשבר.
  2. הסתגלות של הילדים: פירוקו של התא המשפחתי, מחייב את הילדים להסתגל למצב חדש והדבר עלול ליצור כמובן תחושות חרדה ופחד. על כן, ההורים מקבלים ייעוץ מקצועי כיצד לסייע לילדים בתקופה זו ולשמור על תחושת הביטחון שלהם לאורך ההליך ולאחר מכן.
  3. שמירה על יחסים הוריים תקינים: גירושין בשיתוף פעולה נותן מענה לאחת הבעיות המורכבות ביותר בהליך הגירושין והיא שמירה על יחסים הוריים תקינים. במסגרת זו, מקבלים בני הזוג ייעוץ ותמיכה כיצד להמשיך ולתקשר אחד עם השנייה כהורים ולשמור על יחס של כבוד הדדי.

אולי החשובה מכל: תמיכה נפשית בהתמודדות עם הליך הגירושין.